BYOD בטיסת אל על

רשומה רגילה

לפי הויקפדיה BYOD – Bring Your Own Device  הינו מונח המתאר את התפישה שמעודדת עובדים, סטודנטים או תלמידים להביא לארגון או למקום הלימוד שלהם מכשירים ממוחשבים שבבעלותם, כגון סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים ולעשות בהם שימוש לצורכי עבודה או לימוד.

אני חושבת הרבה ומנסה להבין את העיקרון והערך המוסף החינוכי של BYOD – Bring Your Own Device במערכת החינוך. טיסה באל על לפני כמה שבועות קצת עשה לי סדר במחשבות.

לאחרונה חזרתי מביקור משפחתי בלונדון.  וכאמור טסתי "אל על ".

לקראת הטיסה קיבלתי הודעה מעניינת. "אל על גאה להציג את DreamStream – מערכת בידור ייחודית ומתקדמת! על מנת ליהנות ממערכת הבידור בטאבלט או בסמארטפון יש להוריד את אפליקציית DreamStream By EL AL. לשימוש במחשב הנייד יש להוריד את תוכנת Microsoft Silverlight ולבדוק את התאימות למערכת באתר אל על. האפליקציה אינה ניתנת להורדה לאחר ההמראה."

כמובן שהתקנתי את האפליקציה על הסמארטפון שלי ולמחרת עליתי על המטוס.

אנחנו רגילים למשובים כאלה, נכון?

airline-seat_2718479b

או לפחות מטוסים כאלה

inside_plane_3000_2000

אבל הפנים של המטוס שלנו נראה כך! אין מסכים… !

276924317_6285a7c0e9_z

בדף המידע בכיס של המושב מקדימה ראיתי שעלינו להתחבר לרשת של el al ולאחר מכן להפעיל את האפליקציה. וראו איזה פלא! אני מסתכלת סביבי ורואה את הנוסעים יושבים כולם עם מכשירי הקצה שלהם, חלק מחשבים ניידים, חלק טאבלטים, חלק טלפונים חכמים. והמכשירים היו מחוברים למערכת של אל על. היו שם סרטים, מוזיקה, משחקים מידע, אפילו הרצאות של אוניברסיטת תל אביב  ומערכת צ'אט פנימית!

יצאתי מהטיסה גנובה לגמרי ונפל לי האסימון שזה בעצם המשמעות של BYOD.  חסכון במשאבים מתכלים, חיבור למערכת מרכזית שתואמת לכל מכשירי הקצה ודרכם יש לנו נגישות לתכנים וכלים שהאירגון מעמיד לרשותו.

ניסיתי לחשוב מה היו סודות ההצלחה של תפיסת ה-BYOD בטיסה?

 1. בראש ובראשונה, חסכון אדיר במשאבים מתכלים –  חברת אל על חוסכת כסף בתחזוקה, בהתקנה, ברכישה ובשדרוג מתמיד של מחשבים.
 2. חיבור לעולמו של המשתמש – אנחנו חיים בתקופה (לפחות בעולם המודרני) שלכולם יש מחשבים/טאבלטים/סמארטפונים. לרובם הסמארטפון בקושי עוזב את היד. מה יכול להיות יותר נוח מאשר להשתמש  במכשיר שאנו רגילים אליו, יודעים לתפעל אותו ושנוח לנו איתו? (בינינו, בניגוד למסכים הרגילים שתמיד הוצבו במטוסי אל על)
 3. צורך אמיתי – ה- BYOD בטיסה הצליח כי היה בה צורך אמיתי. האפשרויות היו שניים,  או להתחבר ולראות איזה סרט או תוכנית, או לשבת ולנסות להעסיק את עצמי כל הטיסה. הרי כמה  זמן אפשר לסדר את תיקיות המחשב, להסתכל שוב על כל התמונות בסמארטפון, להסבכל מהחלון על העננים, ולנסות לקרוא למרות התינוקות שבוכים מקדימה?..  איך שהתחברתי נפתחה בפני אפשרויות רבות.. אפילו הקשבתי לאחת ההרצאות של אוניברסיטת תל אביב כדי להרגיש שאני משכילה ורצינית.. 😛
 4. התאמה לכל מכשירי הקצה – כדי ש-BYOD יצליח כל המכשירים ברשותם של המשתתפים צריכים להצליח לפעול. סביבי ראיתי טאבלטים, סמארטפונים, מחשבים ניידים, הקפדתי להציץ במסכים. זה עבד אצל כולם.
 5. מערכת אחת מרכזית  נוחה לשימוש ולניווט– אף נוסע לא הרים יד כדי לשאול את הדיילת לאן להיכנס? או מה לעשות? או מה הסיסמא? האפליקציה היתה נעימה ונוחה וברורה גם לאנשים שלא מזריקים טכנולוגיה לוריד כל בוקר.
 6. תכנים מגוונים – היו שם משחקים לקטנים, מוזיקה, סרטים, מערכת צ'אט לאלה שבמקרה לא הושיבו אותם זה לצד זה, וכאמור הרצאות לאלה שרוצים קצת אינטליגנציה. תכנים שתואמים לגילאים ולתחומי עניין שונים.
 7. תשתית חזקה – הרי הרבה מכשירים מסוגים שונים צריכים להתחבר…
 8. ואחרון חביב – חשיבה חדשנית – אנחנו אוהבים חידושים, Innovation. כדי להצליח להטמיע BYOD צריך חשיבה יצירתית ואומץ להתנסות.

בקיצר היה מגניב, ועבורי זה היה רגע של הארה אודות היתרונות של BYOD והפרמטרים שיש לקחת בחשבון כדי שהחוויה אכן תצליח.

זהו!

שבוע מצוין!

9 מחשבות על “BYOD בטיסת אל על

 1. מצוין. אכן כבר בלי לשים לב מסתמכים הרבה על כך שלכל אחד יש מכשיר, ואדרבא הניסיון לספק את המכשירים עלול להכשיל את היוזמה החינוכית. יתרון נוסף הוא שהרבה פעמים המכשירים האישיים הם המסיחים את דעתם של הלומדים, ואם נגייס אותו ללמידה כבר הסרנו במעט את הגורם המונע העיקרי.

  אהבתי

 2. מכירה אישית מורים שמסיבות שונות לא קיבלו מחשב נייד ונאלצים להביא מחשב אישי מהבית כי ברוב הכתות כבר אין מחשבים נייחים, אלא רק מקרן מחובר לברקו. הבעיה בעיני היא, שאם ייגרם נזק למחשב, הלא אינו מבוטח. האם מקום העבודה או ביה"ס מבטח לעובדים את המחשב האישי שלהם אם יינזק בעת שימוש במקום העבודה? שיקול נוסף נגד הוא הנזק לגב בלסחוב כל יום את המחשב האישי הלוך וחזור, כשידוע שמורים סוחבים הרבה מעבר לתיקם האישי… בנוסף, בכדי להימנע מתקריות מביכות לדעתי כפי שקרו למורים שהשאילו התקנים אישיים לתלמידים שחדרו להם לענן וכו'… כדאי שיהיה מכשיר "נקי", השייך לאירגון, לעבודה, לבי"ס, אשר עמו עובד המורה. מסכימה עם זעקת ההורים שהנטל נפל עליהם ויש המון תקלות והרס עקב מים שנשפכים וכל מיני גורמים של שבר מסכים וכו'. שלא לדבר על זה שבזמן הזה התלמיד מושבת. הורים רבים לא מעוניינים שילדיהם יהיו מחוברים למסכים ולקרינה כל היום. דבר נוסף הוא שלא אחת נתקלתי בתלמידים שסרבו להשתמש בסלולארי שלהם למטרות "לימודיות", מהסיבה שחבילת האינטרנט שלהם מוגבלת ואינם רוצים "לבזבז אותה על חשבון פעולות בית ספריות", זו בעיה כי אין לנו מנדט להכריחם לבזבז את המשאב האישי שלהם לטובת פעילות כתתית (ולא קיים בכל בי"ס, או בכל מתחם בבי"ס WiFi )

  אהבתי

 3. השימוש ב-BYOD של חברת אל על בהחלט מרשים, ובמציאות של ימינו גם הגיוני. ובכל זאת, נשאלת השאלה – מה בין חברת תעופה ומערכת חינוך, או באיזו מידה טיסה דומה לשיעור בבית הספר. חברת אל על יכולה לעודד את הטסים במטוסיה להביא את המכשירים האישיים שלהם וכך לקבל בקלות, ובדרך שאיננה דורשת הסברים רבים, היצע מגוון של תכנים. כל לקוח חופשי לבחור את מה שעדיף לו. יתכן מאד שכך צריך להיות גם במערכת החינוך – שכל תלמיד יוכל לקבוע מה מושך אותו ומה נחוץ לו, וכך לכוון את הלמידה של עצמו. אבל ספק אם מערכת החינוך באמת מתכוונת להתייחס אל תלמידיה כלקוחות של חברת תעופה שמידי פעם עולים למטוס וזקוקים לבידור בשעות הטיסה. מה שהופך את תכנית ה-BYOD של חברת אל על להצלחה איננה רק קלות השימוש, אלא גם ההיצע. אם וכאשר מערכת החינוך תהיה מוכנה להציע תפריט עשיר ומגוון לתלמידיה, ותאפשר להם לבחור מתוך ההיצע הזה (ואולי גם מעבר לו), ה-BYOD יהפוך למשמעותי עבור בית הספר. אבל עד אז, נדמה לי שהוא בסך הכל ישאר דרך להעביר את עלויות החינוך מהמערכת אל ההורים.

  אהבתי

אשמח לתגובה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s